21-09-2009
(158) Strijd tussen de honden
Roedelleider
Het werken bij Dierenthuis is niet alleen heel leuk maar ook erg leerzaam.
Zo heb ik de afgelopen tijd daar al verschillende dingen geleerd. Zoals hoe je een kat moet fixeren. Hoe je deze uit een bench haalt of uit een hok om in een bench te doen op een manier zodat het voor de kat de minste stress oplevert.
Heel interessant vind ik dit alles en kijk dan ook graag mee als de stagiaires uitleg krijgen. Ook om tips op te doen voor als je er thuis zelf voor komt te staan.
Zo heb ik in het verleden onze poes Marcha moeten dwangvoeren en werd daarbij gekrabd door haar. Nu weet ik als het weer mocht gebeuren hoe ik onze katten moet vasthouden.
Maar ook ben ik wijzer geworden wat betreft hondengedrag.
Wanneer je bij Dierenthuis binnenkomt, wordt je begroet door de honden. Ik heb gemerkt door gewoon door te lopen en de honden te negeren dat het geblaf redelijk snel ophoudt.
Toch deed ik het thuis altijd anders. Als ik binnenkwam riep ik hallooow! Om dan vervolgens onze honden uitgebreid te knuffelen en de hond Sheila die het langst bij ons woont het eerst.
Ik begreep er dan ook helemaal niets van waarom onze andere hond maar steeds bleef blaffen en probeerde vervolgens van alles om haar rustig te krijgen.
Sheila is 9 jaar en Yara 2 jaar. Yara is vorig jaar bij ons komen wonen en ze heeft een dominant karakter. Ergens op een hondengedragsforum had ik gelezen dat je het dier wat het langst bij je woont het eerst aandacht moet geven en dat deden we dan ook trouw.
En ik snapte er geen biet van dat Yara steeds vervelender werd en dit op een gegeven moment ging af reageren op Sheila en zelfs ook op de katten. Gewoon volhouden dacht ik, dan gaat het vanzelf wel een keer over. De aanhouder wint!
Als we met ze gingen spelen gooide we met twee balletjes zodat ze allebei achter een bal aan konden rennen. Dit ging dan gepaard met een heleboel gegrauw en gesnauw van Yara tegen Sheila.
Alle speeltjes in huis waren van Yara en ze duldde niet wanneer Sheila iets wilde pakken.
Wat deden wij… wij pakte een van de twee kluifjes van Yara af en gaven het aan Sheila. Steeds meer strijd ontstond er tussen de twee honden..
En zo zitten we op een zaterdagavond gezellig te eten bij Dierenthuis
en verteld Alice ons dat er tegenwoordig een heel interessant programma op tv is, nl. de hondenfluisteraar. En komt het gesprek vervolgens op hondengedrag en de roedelleider.
Ik vertel dat ik niet snap waarom Yara zo vervelend doet thuis, want wij doen toch alles heel consequent?
“Maar jullie doen het helemaal verkeerd!” zegt ze. “Jullie doen precies het omgekeerde van zoals je het eigenlijk zouden moeten doen, dus logisch dat de honden jullie niet begrijpen. En op deze manier kan het alleen maar erger worden. Je moet denken zoals de hond en er niet van uitgaan dat zij jou wel begrijpen, deze fout maken een heleboel mensen.”
Na deze avond besluiten Frans en ik om het roer te gaan omgooien en we zijn erg benieuwd hoe het allemaal zal gaan lopen.
En wat blijkt? Al heel snel merken we dat de rust terug keert in huis en dat het inderdaad zijn vruchten begint af te werpen. Altijd heb ik gezegd dat wanneer honden negatief gedrag gaan vertonen dit vooral te maken heeft met de baasjes. En zelf deden we het zonder het te beseffen dus ook helemaal (consequent) verkeerd.
Als we nu even van huis zijn geweest en binnen komen negeren we de honden. “Er is toch niets aan de hand, we zijn niet weggeweest”.. En de honden blijven rustig liggen en blaffen niet.
We geven nu altijd eerst de roedelleider dus Yara, de aandacht en daarna Sheila.
De honden mogen niet meer op de bank liggen als wij er zitten.
Yara krijgt als eerste eten, daarna Sheila en de poezen.
Als we de honden gaan uitlaten wordt Yara het eerst aangelijnd.
Alleen Yara heeft een kluif, Sheila heeft andere speeltjes maar Yara maakt uit of ze hiermee mag spelen, wij bemoeien ons er niet meer mee!
Wel bemoeien we ons met haar als ze bijvoorbeeld rijgedrag heeft bij Sheila. Dat tolereren we niet, wij zijn nog altijd de baas natuurlijk.
In het begin kostte het ons toch wel even moeite en hadden we medelijden met Sheila. Zeker als ze ons met haar grote lieve ogen zat aan te kijken met een groot vraagteken op haar snuit.
Toch merken we dat ze nu veel minder zenuwachtig is dan eerst en accepteert dat Yara de leider is. Het werkt dus heel goed!
Graag wilde ik dit even met jullie delen, want misschien zijn er wel meer mensen die bovenstaand probleem herken
nen. Wij zijn er in ieder geval erg mee geholpen.
Nog even een leuk weetje, wie denken jullie dat de roedelleider is boven in het dierencafé? Neee niet Bomba, maar Anton de Duitse Herder! Wie had dat nu gedacht?
Karin